Výtvarný ateliér

19. 11. 2019

Včera se naše škola proměnila ve výtvarný ateliér. Svou návštěvou nás poctila profesionální malířka Andrea Schmidt, která žije v Provence ve Francii, ale v Čechách příležitostně pořádá výtvarné workshopy. Jeden takový workshop si připravila právě pro naše žáky z 2.-6. třídy.
Nejprve vysvětlila dětem rozdíl mezi malbou a kresbou. Následně jim pověděla, že základními barvami jsou červená, modrá a žlutá – z nich lze namíchat všechny další barvy. Bílý a černý odstín se používá ke ztmavování či zesvětlování. Výklad o barvách doprovodila malou lekcí francouzštiny.
Potom se už děti přesunuly k malířským stojanům. Modelem jim seděl plyšový medvěd opírající se o květináč s rostlinou. Nejprve si děti musely ze základních barev namíchat barvy pro věrné ztvárnění svého modelu. Od paní malířky dostaly výstižný návod, v jakém poměru barvy míchat. Díky tomu se všem podařilo namíchat barvy v ideálních odstínech. A nebyla to jednoduchá práce. Například barva na květy rostliny se míchala z červené barvy s malinkou příměsí modré. Tmavě zelená barva na listy se míchala ze žluté, modré, ždibíčku červené a ždibíčku černé barvy. A nakonec barva na medvědí srst vznikla smícháním barvy červené, modré, bílé a žluté.
Když měly děti barvy nachystány, mohly začít s malováním. Paní malířka dětem krok za krokem ukazovala, jak proporčně zpracovat tělíčko medvěda. V průběhu malby si děti musely domíchávat další barvy na oči, čumáček, tlapky nebo chloupky. Výsledkem je pestrá výstava medvídků a medvědů – co kus, to originál. Práce děti bavila a naučila je mnoho nového. Seminář proběhl v rámci společného projektu s Lumpíkovem. Děkujeme a těšíme se na další spolupráci.